Magnolia Grandiflora veličanstveno drvo
Magnolia Grandiflora je jedno od najlepših autohtonih stabala, zimzeleno sa ravnim deblom, kupastom krunom i veoma mirisnim, krupnim, belim cvetovima (otud Grandiflora - latinski veliki cvetovi). Ovo je veličanstveno drvo juga Amerike, poreklom je iz vlažnih šumovitih područja na jugoistoku Sjedinjenih Država od Severne Karoline do Floride i Teksasa, ali i iz regije istočne Azije i sa Himalaja.
Posađeno širom sveta u toplim umerenim i suptropskim regionima, popularno je ukrasno drvo i drvo u senci, otporno na bolesti. Ne uspeva na ekstremnom zemljištu bilo povećane vlage ili sušnom zemljištu.
Mirisni, kremasto-beli cvetovi, pojavljuju se na krajevima debelih, čvrstih stabljika po celom stablu. U obliku su čaše sa 6 debelih latica, širih na vrhu, gde su čašaste. Cvetovi se pojavljuju tokom leta i jeseni, pa je najdekorativnija u periodu od juna do septembra, sa krupnim cvetovima bele boje. Cveće proizvodi konusne mahune sa semenkama koje sadrže velika crvena semena. Kada se mahune otvore, seme često padaju sa svog mesta i vise o svilenkastim nitima.
Sadnja magnolije se po pravilu sprovodi u aprilu mesecu. Zemljište za sadnju obavezno mora biti plodno, bogato humusom, blago kisele pH reakcije, duboko, umereno vlažno, a krečno zemljište ne dolazi u obzir. Pre sadnje bi bilo dobro da zemljište pomešate sa tresetom. Presađivanje magnolije se vrši na sunčanom mestu, koje je zaštićeno od vetra, a najbolje je da to bude neko mesto pored kuće. Za sadnju koristite sadnice magnolije visoke do 2 m. Posadite ih plitko i zaspite ih malčem. nemojte kopati oko magnolije, niti saditi druge biljke. Posle sadnje je samo dobro zalijte.
Uzgoj magnolije treba da se obavlja na mestu sa ‘’pristojnom’’ osunčanošću. Magnolija Grandiflora voli puno sunca, ali je može zadovoljiti i blaga senka. Takođe, mesto sadnje bi trebalo da obezbedi dovoljno prostora za rast drveta magnolije u svojoj punoj prirodnoj visini. Nisu retki primerci ove vrste koji narastu i do 5m u visinu i 3m u širinu, a poznati su primerci koji su dostizali i do 10m visine.
Posebno je važno da se mlado drveće dobro zalije dok ne postane uspostavljeno. Prihranite magnoliju kada cvetni pupoljci počinju da bubre, sa spororazlagajućim đubrivom. Mladim biljkama magnolije je neophodno zaštititi koren od smrzavanja preko zime.
Rezidba magnolije je još jedan faktor osnovne nege magnolija drveta. Orezivanje magnolije treba sprovoditi polako i sa puno pažnje. U kasno proleće, posle cvetanja magnolije, uklonite oštećene i isprepletene grane. Rane zarastaju sporo, pa zato svedite orezivanje na minimum. Orezivanje se odnosi na redukciju vrhova grana. Iako može zvučati kontradiktorno, ovo zapravo podstiče rast novih cvetova i to će učiniti da vaše drvo raste brže.
Izbegavajte orezivanje zrelog drveća. Preterano orezivanje zrelog drveća može biti fatalno za njegovo postojanje.